site.btaХореография на Дирк Шнайдер по песента „Дойди, дойди, либе ле, дома на вечеря“ ще представи в Мюнхен група „Българска роза“ в Кобленц
Фолклорната група „Българска роза“ в Кобленц, Германия, ще участва в единадесетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, което тази година ще се състои от 15 до 17 май в BMW Park в Мюнхен, Германия.
„Нашата група „Българска роза“ от град Кобленц в Германия ще се представи на събора в Мюнхен с фолклорна композиция по песента „Дойди, дойди, либе ле, дома на вечеря“. Песента се изпълнява от Росица Пейчева. Хореограф на нашето изпълнение е Дирк Шнайдер, който реши да постави танц по музиката на песента „Дойди, дойди, либе ле“, след като се разбра, че темата на тазгодишния събор е „Либе ле, либе хубаво“. Повечето членове на групата се обединихме около идеята да танцуваме по музиката на тази фолклорна песен, защото музиката ѝ има положително, оптимистично влияние, повдига настроението и се прие от всички нас много радушно“, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Николинка Георгиева, организатор и ръководител на фолклорната група.
По думите ѝ да представят танц на тема любов между млади хора, е мисия, послание, което искат да отправят към всички участници и приятели на събора, а именно: „Любовта“ дава надежда, събира хора от различни страни, от различни поколения. „Любовта“ е послание за мир, разбирателство и позитивни емоции. Любовта пречиства и е празник за душата“.
Николинка Георгиева посочи, че на събора в Мюнхен ще се представят с 14 танцьори, от които четирима не са българи: двама германци и две хърватки, които от години танцуват с тях български хора̀.
„За трети път на сцената на събора ще излязат представители от едно семейство, но от три поколения: Виктор на 13 години, неговата майка Мариела на 42 години и най-възрастният член на нашата група Рада Шмидт, която на 9 март 2026 г. навършва 89 години. Рада е нашата солистка, която тази година ще представи песента „Викала е Дона меджия“. В оригинал песента се изпълнява от народната певица Пенка Павлова, сестра на Рада Шмидт. Рада е не само наша солистка, но тя и танцува все още и се явява с нас на участия на сцена. Нейното мото е: „Ще пея и танцувам до 100 години, пък може и след това“. Ние сме много радостни, че в групата ни има приемственост и че младите вървят по стъпките на своите родители, баби и дядовци“, разказа Георгиева.
Тя съобщи и че заедно с фолклорната група „Българска роза“ на събора в Мюнхен ще танцува и Светла Грозева, дългогодишна танцьорка от танцов ансамбъл от град Димитровград, която е и учителка по народни танци в българското неделно училище в град Кобленц.
„Спокойни сме за бъдещето на групата, която актуално наброява 22-ма членове, между които има не само българи, а и германци, хървати, една японка от Токио, която дълги години е танцувала в българска фолклорна група, един сърбин“, посочи Георгиева.
Тя добави, че групата ще участва за седми път в събора „На мегдана на другата България“, което радва всички от „Българска роза“: „Защото вече имаме приятели от другите групи, с някои от тях сме правили общи концерти или сме се срещали на хоротеки и празници“.
Николинка Георгиева съобщи също, че с останалите групи от Европа, които носят името „Българска роза“, подготвят обща изява в рамките на 14 минути под работното заглавие „Любовната седянка на розите“.
„Още след събора в Лион решихме да се обединим и да представим общ кратък спектакъл, по идея на всички фолклорни групи в Европа с името „Българска роза“, а именно от Палма де Майорка, от Ница, от Малага, от Мюнхен и от Кобленц“, добави тя.
Българската телеграфна агенция (БТА) е официален медиен партньор на единадесетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, което тази година ще се състои от 15 до 17 май в BMW Park в Мюнхен, Германия.
В тази връзка в рубриката „БГ Свят“ ще бъдат представени участниците в събора. За целта е създаден специален банер, който отвежда към всички новини, свързани със събитието, което БТА планира да отрази и на място в трите фестивални дни в германския град.
Представянето ще се осъществи от началото на месец март, като статиите ще бъдат превеждани и на английски език в английската емисия на БТА, където също е създаден банер, водещ към новините за събора.
Пътуващият събор „На мегдана на другата България“ е събитие, организирано от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион (Франция), която организира и домакинства както първото издание през 2015 година, така и десетото издание през 2025 г. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял и в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Ла Нусия, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
На 6 юни 2025 г. в Лион, Франция, бе официално открито Десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, на което БТА също беше партньор. В рамките на три дни, между 6 и 8 юни, бяха организирани четири сценични сесии, по време на които на сцената се изявиха всички състави и индивидуални участници в събора.
На 8 юни на площад „Плас де Теро“ (Place des Terreaux) пред кметството на град Лион бе организирано „Голямото хоро“, в което участие взеха танцьори от над 100 български фолклорни състава от 18 държави.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина